רפואה אלטרנטיבית

תחום הרפואה האלטרנטיבית נמצא בגדילה מתמדת. יותר מטפלים ברפואה אלטרנטיבית, יותר מטופלים ברפואה אלטרנטיבית, וכולם יודעים על קיומה של אופציה כזו. האם כשאנו משתמשים במונח "רפואה אלטרנטיבית" אנחנו יודעים למה אנחנו מתכוונים?

מהי רפואה אלטרנטיבית?

רפואה אלטרנטיבית היא מונח כוללני, המאגד בתוכו התייחסות לכל סוגי הטיפולים, בגוף או בנפש, בשיטות שלא נחקרו באמצעות המדע התקני. מקורם של רוב ענפי הרפואה האלטרנטיבית הוא במזרח אסיה, כמו הרפואה ההודית, הרפואה היפנית והרפואה הסינית, אך ישנן גם שיטות שמקורן באירופה, וכל הזמן "מתגלות" שיטות חדשות.

רפואה אלטרנטיבית או רפואה משלימה

כיום רבים מעדיפים להשתמש בשם רפואה משלימה במקום השם רפואה אלטרנטיבית. השם "רפואה משלימה" מבטא את התפיסה המערבית, שלפיה הטיפולים המוצעים אינם באים להחליף את הרפואה הקונבציונלית, אלא להשלים אותה.

רפואה מונעת

הרפואה האלטרנטיבית היא בעיקרה רפואה מונעת. בתקופות קדומות יותר היה נהוג בסין שישנו מטפל אחד שנודד כל הזמן בין מספר כפרים קבועים. כל עוד האנשים היו בריאים הם שילמו לו, אך כשהיו חולים לא שילמו מכיוון שלא עשה את עבודתו.

אם היינו נוהגים באותה שיטה ומשתמשים ברפואה האלטרנטיבית כרפואה מונעת – מהלידה ועד המוות – לא היה צורך לקרוא לה רפואה משלימה משום שהיא הייתה הופכת לתחליף שהיא אמורה להיות, ולא היה לנו צורך ברפואת החירום שאכו אין לה תחליף.

 שיטות טיפול

הרפואה האלטרנטיבית כוללת בתוכה מגוון רחב של שיטות טיפול, גישות שונות ואמונות שונות. מכיוון שהמונח "רפואה אלטרנטיבית" כולל בתוכו את כל סוגי הטיפולים שאינם מוכרים באופן מדעי.

רשימה חלקית של מקצועות הרפואה האלטרנטיבית כוללת בתוכה אירידיולוגיה, ארומתרפיה, אקופונקטורה (דיקור), דמיון מודרך, הומאופתיה, הילינג, טווינה, כירולוגיה, מדיטציה, מוח אחד, עיסוי תאילנדי, נטורופתיה, עוצמת הרכות, פרחי באך, צמחי מרפא, קרניו סקראל, ריברסינג, רפלקסולוגיה, שיאצו, ועוד.

רוב שיטות הטיפול הכלולות ברפואה האלטרנטיבית הן שיטות הוליסטיות בעיקרון, המטפלות בגוף ונפש יחד. בתי ספר רבים לרפואה משלימה מלמדים על פי החשיבה הסימפטומטית של הרפואה המערבית ולמעשה הופכים את הרפואה האלטרנטיבית ליעילה בדיוק כמו אקמול ואנטיביוטיקה.

 מודעות ציבורית

רוב קופות החולים מאפשרות היום קבלת ברפואה אלטרנטיבית. סקר שנערך במרכז הרפואי רבין, מראה כי כשליש מהאוכלוסייה נעזרת בשירותי רפואה משלימה, לאחר כישלון הטיפול הרגיל או בעקבות הנחת הרופא שהבעיה היא נפשית בעיקרה.

בשנים האחרונות צוברת הרפואה האלטרנטיבית תאוצה וישנה בציבור מודעות רבה לעניין. יש הרואים בכך תופעה שהיא חלק בלתי נפרד מ"העידן החדש", כלומר ההתעניינות ההולכת וגוברת בחזרה לטבע, ברוחניות ובריפוי עצמי. האמת היא שזה לא משנה למה זה קורה. המודעות לקיומה של אופצית הרפואה האלטרנטיבית, הטבעית, המכבדת את האדם ועובדת עם גופו ולא נגדו, היא מודעות מבורכת. הלוואי וכולנו נהפוך למטפלים ברפואה אלטרנטיבית.