מחלת הנשיקה

מחלת הנשיקה
מחלת הנשיקה

מחלת הנשיקה נקראת גם מונונוקלאוזיס, נגרמת על ידי נגיף אפשטיין-בר (EBV), השייך למשפחת נגיפי ההרפס. הנגיף מועבר בעיקר דרך הרוק, ומכאן כינויו כ"מחלת הנשיקה". בשל כך הידבקות במחלה נגרמת על ידי מגע אישי קרוב, כמו שיתוף כלים, שתייה מאותה כוס או עיסוק בפעילויות אינטימיות. כל אלו יכולים גם כן להקל על התפשטות, לכן במידה וקיים חשש להידבקות מומלץ לנקוט באמצע זהירות בכדי לצמצם את פוטנציאל ההדבקה.

מחלת הנשיקה

האם CMV היא מחלת הנשיקה?

CMV (Cytomegalovirus) נחשב לעתים קרובות בטעות למונונוקלאוזיס עקב דמיון בתסמינים ובאופן ההעברה. עם זאת, חשוב לציין שמונונוקלאוזיס נגרמת על ידי נגיף אפשטיין-בר, לא מ.-CMV בעוד שני הנגיפים יכולים להיות מועברים דרך הרוק, הם שייכים למשפחות ויראליות שונות. חשוב להבחין בין השניים כדי להבטיח אבחנה מדויקת וטיפול מתאים.

משך מונונוקלאוזיס

משך המונונוקלאוזיס משתנה מאדם לאדם. בדרך כלל, השלב החריף של המחלה נמשך כשבועיים עד ארבעה שבועות, במהלכם אנשים עלולים לחוות עייפות עזה, כאב גרון, בלוטות לימפה נפוחות ותסמינים אחרים. עם זאת, אין זה נדיר שהעייפות נמשכת מספר שבועות או אפילו חודשים לאחר השלב החריף. בשל כך חיוני לתת עדיפות למנוחה ולשמור על אורח חיים בריא.

תסמינים של מונונוקלאוזיס

הכרה בסימפטומים של מחלת הנשיקה חיוני לאבחון בזמן והתנהלות מתאימה ואלו הם תסמינים נפוצים כוללים:

  • עייפות: עייפות מכרעת וחוסר אנרגיה שיכולים להימשך תקופה ממושכת.
  • כאב גרון: כאב גרון חמור ומתמשך המלווה בשקדים נפוחים וקשיי בליעה.
  • חום: חום קל עד בינוני, בדרך כלל בין F 38°C ל- 39.4°C.
  • בלוטות לימפה נפוחות: בלוטות לימפה רכות ומוגדלות, במיוחד בצוואר ובבית השחי.
  • כאבי גוף: כאבי שרירים ומפרקים מוכללים.
  • פריחה: פריחה עלולה להתפתח מדי פעם, בדרך כלל כתגובה לתרופות מסוימות.

תרופות צמחיות רלוונטיות

למרות שאין תרופה ספציפית למונונוקלאוזיס, תרופות צמחיות מסוימות יכולות לעזור להקל על התסמינים ולתמוך במערכת החיסון. עם זאת חשוב להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני שילוב תרופות צמחיות כלשהן בתוכנית הטיפול. להלן כמה עשבי תיבול נפוץ להקלה בתסמינים כוללים:

  1. אכינצאה: אכינצאה, הידועה בתכונותיה המחזקות את מערכת החיסון, יכולה לסייע במאבק בזיהומים ויראליים ובהפחתת חומרת התסמינים.
  2. שורש שוש(ליקריץ'): לשורש שוש יש תכונות אנטי דלקתיות ואנטי ויראליות שיכולות לספק הקלה בכאבי גרון ולתמוך בבריאות החיסונית הכללית.
  3. מלסת לימון: עשב זה מפגין תכונות אנטי-ויראליות ועשוי לסייע בהקלה על תסמינים כגון עייפות וחרדה.

בלוטות לימפה נפוחות

סימן היכר אחד של מונונוקלאוזיס הוא הגדלת בלוטות הלימפה, במיוחד בצוואר, בבתי השחי ובמפשעה. זה מתרחש כתוצאה מהתגובה החיסונית של הגוף לנגיף אפשטיין-בר. בעוד בלוטות לימפה נפוחות יכולות להיות לא נוחות, הן בדרך כלל חולפות מעצמן כשהמחלה שוככת. מריחת קומפרסים חמים ונטילת משככי כאבים ללא מרשם יכולים לעזור להקל על כל אי נוחות. אם הנפיחות נמשכת או הופכת לכאובה יותר ויותר, רצוי לפנות לטיפול רפואי.