מהי דולה ומהו תפקידה

דולה היא תומכת לידה. ביוונית, משמעות המילה דולה היא אישה שעוזרת לאישה אחרת. דולה הייתה קיימת, בעצם, מאז ומעולם, יחד עם המיילדת הקהילתית, הרבה לפני הרופאים ובתי החולים. במסגרת השאיפה לטבעיות, חוזרת גם תומכת הלידה, דולה, אל מקומה הראוי.

לימודי דולה במהות

טבעי ללדת – גוף האישה נועד, בין היתר, ללידה. כבר אלפי שנים שנשים יולדות. אז מה הסיפור? תשאלו.

בין מגרעות המערכת הרפואית אפשר למנות את היחס אל היולדות. לא ניכנס לעומק העניין, אך נציין בעדינות כי בעבר הלא רחוק בכלל היחס ליולדות בבתי החולים היה טכני מאוד, ובחלקם הוא נישאר כזה. כאשר אישה נכנסת ללידה, בעיקר אם זו לידה ראשונה, היא לא יודעת מה צפוי לה. לכל לידה יש מהלך אחר וכל לידה היא חוויה שונה וחדשה עבור היולדת. כיום נשים מעוניינות, בצדק, להיכנס לתהליך כואב ומתיש זה בסביבה נעימה יותר, מקבלת יותר, תומכת ומחזקת.

מדוע "תומכת לידה"?

הניסיון בישראל הראה כי הרופאים בבתי החולים אינם שמחים לראות בחדר הלידה "דולה". הם מייד מדמיינים שמאנית שתרקוד עם מחרוזת מסביב ליולדת, תהמהם מנגינות עתיקות ולא תיתן להם למלא את תפקידם. לכן עברו בישראל לשם הקל יותר לעיכול- תומכת לידה.

תומכת לידה, כשמה כן היא. תפקידה הוא לתמוך באישה במהלך ההריון והלידה, ואף לאחר הלידה. תומכת לידה טובה היא זו שנוח ליולדת איתה והיולדת יכולה לסמוך עליה ולשאוב ממנה ביטחון במהלך הלידה. תומכת לידה מגיעה ללידה עם האמונה והידיעה כי בגופה של כל אישה טמונה היכולת להתמודד עם הלידה והכאבים ללא התערבות רפואית. תומכת לידה מנוסה תדע לשלב בין הפיזיולוגיה הנשית לטכנולוגיה הרפואית בצורה המתאימה לכל אישה.

מדריכה אישית – אנחנו נמשיך לקרוא לה דולה.

דולה היא מדריכה אישית ומנוסה, שתפקידה ללוות את היולדת ובן זוגה במסע המשמעותי ביותר בחייה, המאתגר ביותר והמרגש ביותר. דולה מנוסה יכולה להפוך את הלידה מחוויה טראומטית וכואבת, לתהליך גדילה ולמידה, ואפילו לחוויה מהנה.

ניסיון בלידה

דולה היא בעלת ניסיון בלידות, שלא כמו רוב היולדות. רוב הנשים ילדו מקסימום 4 פעמים בחייהן, ורובן לא היו בלידות אחרות. הדולה הייתה בהרבה מאוד לידות. היא יודעת תמיד מהו השלב הבא בתהליך, יודעת לייעץ מה כדאי לעשות, ולהדריך כיצד לעשות זאת בצורה הטובה ביותר עבור היולדת.

רפואה משלימה בלידה

בדרך כלל, לדולה ידע במגוון תחומים שעשוייים להקל על היולדת, לזרז את הלידה, ולעזור לוולד להגיח לעולם. שיטות הטיפול בהם ניתן להיעזר הן רבות: שמנים אתריים, נשימות, דמיון מודרך, שיאצו ולחיצות בנקודות דיקור, עיסוי, רפלקסולוגיה, ועוד.

דולה תומכת לידה

דר' מרשל קלאוס, דר' ג'ון קנל ופיליס קלאוס, חוקרים ידועי שם בתחום ההריון והלידה, אמרו "אם דולה הייתה תרופה, זה היה לא אתי להימנע מהשימוש בה". הזכות לסביבה תומכת בלידה היא זכות טבעית. דולה תעזור לכן ליצור אותה.