קאן שיאצו

תוכנית לימוד דו / תלת שנתית

קאן שיאצו

קאן – פשוט, נוח

שי – אצבע

אצו – לחץ

בעולם ההישגי שאנו חיים בו כיום, מגע הוא מצרך נדיר המשמש ככלי טיפולי למרבית הבעיות שאנו חווים.ישנן בעיות שבהן הטיפול במגע יעיל במיוחד: בעיות שרירים, גידים ועצמות, בעיות רגשיות רבות, בעיות עיכול, כאבי ראש, בעיות הורמונאליות כגון כאבי מחזור ועוד… את השיאצו מבצעים על מזרן (לפעמים גם בישיבה או על מיטת טיפולים) עם בגדים, ללא שמן או תוספות. כל שצריך הוא מזרן, מטפל ומטופל והרבה אמפתיה. שיאצו הינה שיטת טיפול המתאימה כמעט לכל אדם.

השיאצו התפתח ביפן בתחילת המאה העשרים על ידי סנסיי נאמיקושי, אך מקורותיו הגיעו מסין מאות רבות לפני כן. סנסיי נאמיקושי שילב טכניקות סיניות עם עקרונות מעולם הפיזיותרפיה והכירופרקטיקה המודרנית. השיטה מבוססת על לחיצות לאורך ערוצי האנרגיה, כלי לימפה ודם, סיבי עצב ומניפולציות על מפרקים.

בשיאצו אנו משתמשים בכל חלקי הגוף בכדי "ללחוץ" על המטופל, אך מהות השיאצו הינה "אבחנה וטיפול יחדיו". כלומר, האיברים בעזרתם אנו מטפלים מתפקדים כאברי חישה במידה שווה, יכולת הדורשת אימון רב. קהל יעד: המעוניינים לרכוש הכשרה מקצועית בשיאצו, להתפתח בתחום הטיפולי או לשפר את יכולתם לתת ולקבל מגע. מטרות הקורס: הסמכת מטפלים בקאן-שיאצו :

– בקיאות בכל מערכות הגוף עפ"י התפיסות המערביות וההוליסטיות.

– הכרה וזרימה חופשית בטכניקת המגע.

תוכן הלימוד:

תיאוריה:

• ההיסטוריה של הרפואה הסינית

• עקרונות הרפואה הסינית: יין-יאנג, חיבור גוף- נפש, שלושת האוצרות, חמשת האלמנטים, שש השכבות – סדר הזרימה של Qi בגוף האדם, שבעת הרגשות – ההשפעה ההדדית של הנפש והגוף, אחד עשר האיברים, שנים עשר הערוצים האנרגטיים.

• אבחון פנים, לשון וגוף.

• תהליכי המטבוליזם של הגוף לפי הסינים: מטבוליזם של צ'י Qi, של דם Xue ושל נוזלים .Jin – Ye

מעשי:

• הדגש בזן שיאצו הוא על איכות המגע, עבודה מתוך נוחות והקשבה. ג'יטסו (עודף) קיו (חוסר), עבודה מהמרכז, "יד אם" – כבסיס להקשבה ולאמון.

• סוגי קאטות וטיפולים.

• עבודה על הערוצים האנרגטיים – שנים עשר המרידיאנים.

• לימוד ראשוני וממצה של אומנות התשאול.

• מבוא לפתולוגיה: מבוא לאורטופדיה, הטיפול בכאבי גב, הטיפול בעצירות ובשלשול, הטיפול באסטמה.

 דוג'ו

הקאן שיאצו שנלמד במכללת מהות, שם דגש על הנוחות של המטפל ופשטותו של הטיפול- אם למטפל נוח, הטיפול יהיה טוב ומועיל. עבודה מתוך נוחות מובילה להקשבה – הקשבה מובילה לאמון בין המטפל למטופל. עקרונות העבודה מועברים לתלמיד דרך קאטות- סדרי תנועה קבועים. הדגש הלימודי על הקאטות והעקרונות יוצר מטפל קשוב, יצירתי ובעל יכולת התמודדות עם מצבים מגוונים.

שיאצו שנה א' – 35 מפגשים בני 4 שעות.

הקורס כולל לימוד של יסודות הרפואה הסינית, לימוד טכניקת הטיפול בשיאצו והרבה תרגול.